„Żar-Ptak o piórach z płomieni tokuje i niepokoi?“
Zuzanna Ginczanka, „Żar-Ptak“, „Skamander” (1937)

Ze spotkania dwóch duetów artystycznych powstał poruszający, eksperymentalny collage słowa i muzyki. Inspiracją dla twórców projektu są ponadczasowe wiersze Zuzanny Ginczanki połączone z transową muzyką duetu SzaZa i szamańskim głosem Doroty Jaremy.

Poprzez improwizacje muzyczne i wokalne, szepty, szmery, kroki i odgłosy zwierząt powstaje oniryczna opowieść w którą wplecione są przepowiednie o miłości, o pięknie życia pisane przez Ginczankę bardzo współczesnym i aktualnym językiem.

W wierszach – „implantach“ wspomnień, snuje się opowieść o wyemancypowanej Kobiecie, Poetce, Żydówce. Opowieść o instynktach, zmysłach, fizjologii, emocjach. To wszechobecna miłość i zachwyt życiem wymieszane z ironią, zdradą i strachem są bohaterami tej narracji.

Pojawiają się też osy, rysie, żbiki, pumy, lisy i legendarny Żar-Ptak duch ognia o magicznej mocy.

Żar-Ptak na scenie staje się Feniksem, mitycznym symbolem odradzania i nieśmiertelności. Tak właśnie ponad siedemdziesiąt lat po śmierci poetki artyści przywołują fragmentaryczną pamięć Ginczanki i o Ginczance.

 

Czas trwania spektaklu: 70 minut

Język: polski i angielskie podpisy

 

Kontakt: Gabi von Seltmann, vonseltmann@gmail.com

 

Artyści:

Dorota Jarema: muzyka, wokal, improwizacje

SzaZa (Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki): muzyka, improwizacje

Gabi von Seltmann: koncepcja artystyczna, reżyseria


 

Dorota Jarema – artystka emocjonalnie improwizująca. Wokalistka obdarzona niezwykłą barwą głosu, którego używa jak instrumentu. Swobodnie porusza się w wielu stylach muzycznych.

SzaZa – Paweł Szamburski (klarnet) i Patryk Zakrocki (skrzypce, altówka, mbira) to muzycy, improwizatorzy, animatorzy, którzy aktywnie działają na scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej.

Gabi von Seltmann – artystka interdyscyplinarna, animatorka kultury. Poprzez różne formy sztuki poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczace pamięci, tożsamości i historycznych uwikłań.