Mural
fot. Daria Kołecka

Mieszczące się przy ulicy Kamieńskiego Zakłady Chemiczne Bonarka w 2009 roku zostały zburzone, a kompleks poddano rewitalizacji, przekształcając go w centrum handlowe. Znajdujący się w pobliżu przystanek autobusowy jest punktem komunikacyjnym dla wracających z galerii handlowej klientów. Obóz Płaszów znajdował się nieopodal – między ulicami Wielicką, Kamieńskiego i Powstańców Śląskich. Z wysokości Bonarki widoczny jest upamiętniający to historyczne miejsce Pomnik Ofiar Faszyzmu autorstwa Witolda Cęckiewicza. Mimo to Płaszów jako miejsce byłego nazistowskiego obozu zdaje się być niewidoczny. Planowany w ramach akcji OZNACZ PŁASZÓW mural ma na celu przypomnienie o tym miejscu poprzez wpisanie go na nowo w mapę Krakowa. Pomnik Cęckiewicza i symboliczne dla Kamieniołomu Liban wapienne piece są dwoma punktami pomagającymi skojarzyć charakter miejsca z ich geograficznym położeniem. Pytamy o to GDZIE JEST OBÓZ, podając w muralu jego dokładną lokalizację GPS, zapraszając wszystkich do poszukiwań, które, przypominając miejską grę, mogą prowadzić do odkrywania nowych ścieżek w tej tajemniczej przestrzeni miasta.

Autorem projektu i wykonawcą muralu jest Artur Wabik.


 

AWArtur Wabik (ur. 27 stycznia 1982 w Krakowie) – polski artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury. Wydawca komiksu i literatury fantastycznej. Od końca lat dziewięćdziesiątych związany ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej.

W latach 2002–2004 pełnił funkcję dyrektora artystycznego studenckiego Festiwalu Nowych Technologii w Sztuce „art-e-strada”. Był pomysłodawcą i kuratorem trzech edycji (2003, 2004 i 2010) interdyscyplinarnego projektu artystycznego „Komiks na Ścianach”, będącego spotkaniem estetyk komiksu i graffiti (w projekcie wzięli udział m.in. – Przemysław Truściński, Jakub Rebelka, Dagmara Matuszak, Sławomir ZBIOK Czajkowski, Mateusz Kołek, Julius Luge). W latach 2012–2013 pełnił funkcję dyrektora artystycznego międzynarodowego konkursu na mural Mall Wall Art, w wyniku którego na fasadzie budynku Galerii Krakowskiej zrealizowano mural według projektu Justyny Posiecz-Polkowskiej, o łącznej powierzchni ponad 1.400 metrów kw.

Od 2013 specjalista ds. sztuk wizualnych i kurator w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, gdzie wraz z Michałem Jankowskim od 2011 prowadzi Małopolskie Studio Komiksu.